Robert J. Thompson Eastern Leadership Academy | Class of 2015

ELA Class of 2015

ELA Class of 2015  

Back Row (left to right): Terry Farrell (NS), Noah K. Karn (PA), Rep. Brian Becker (CT), Rep. Mick Regan (PA), Jonathan Sternesky (NJ), MLA John Lohr (NS), Asm. Lyndon Yearick (DE), Rep. Matt Pouliot (ME), Anthony Mitchell (NJ), Rep. Steven Smith (NH)

Middle Row (left to right): Sen. Barbara L’Italien (MA), Rep. Paul W. Mark (MA), Kevin Bronson (CT), Matthew Lenz (RI), Rep. Jonathan Steinberg (CT), MLA Brendan MaGuire (NS), MPP Bill Walker (NS), Dontie Brooks (PA), MNA Simon Jolin Barrette (QUE)

Front Row (left to right): Asw. Latoya Joyner (NY), Sen. Brian Campion (VT), Sen. Amy Volk (ME), Thomas J. Gombar (PA), Arlene Evans (NJ), Carling Ryan (DE), Melissa Simones (ME), MPP Daiene Vernile (ONT)

  Robert J. Thompson Eastern Leadership Academy | Class of 2014

ELA Class of 2014

ELA Class of 2014 (left to right)

Back row: Sen. Joan Lovely (MA), Rep. Michael Ramone (DE), Patricia Anderson (DE), Rep. Paul Schmid (MA), Laura Vella (DE), Rep. Cesar A. Hernandez Alfonso (PR), Julian Lourido (PR) MLA Pat Murphy (PEI_, David Benz (DE), MLA Ben Jessome (NS), MLA Eddie Orrell (NS), Joel Griffith (NJ), Rep. Erik C. Jorgensen (ME), MNA Mark Tanguay (QUE), Jim McDonell (ONT)

Front Row: Asw. Donna Simon (NJ), Marlyn A. Goyco-Garcia (PR), Asw. Gabriela Mosquera (NJ), Debra Alen (DE), Rep. Susan Ford (NH), Rep. Ellie Espling (ME), Tonya Zimmerman (MD), Kathy Therieau (RI), Rep. Ryan Mackenzie (MA)

 

Robert J. Thompson Eastern Leadership Academy | Class of 2013

ELA Class of 2013

ELA Class of 2013

Seated: Olivia Puckett, Stephanie Buchanan, Rosa Caruci, MPP Soo Wong, Representative Becky Corbin (PA), Representative Cory Wilson (ME)

Middle Row: Representative Rafael Hernandez-Montanez (PR), Representative Paul Baumbach (DE), Assemblywoman Nily Rozic (NY), MNA Rita de Santis, Senator Miguel Pereira-Castillo (PR), Representative Josh Cutler (MA), Senator Eileen Donoghue (MA), Representative Suzanne Smith (NH), Sally Guy, Representative Barbara Rachelson (VT)

Back Row: Valerie McCartan, Coral Odiot, Representative Robert Sanchez (CT), Representative Christopher Davis (CT), William Cook, MNA Leo Bureau-Blouin, Senator Roger Manno (MD), Representative James Maroney (CT), Majority Whip Carlos Hernandez-Lopez (PR), Brent Raymond

 Robert J. Thompson Eastern Leadership Academy | Class of 2012

ELA Class of 2012

ELA Class of 2012

Robert J. Thompson Eastern Leadership Academy | Class of 2011

ELA Class of 2011

ELA Class of 2011

Front row (left to right): Nova Scotia MLA Victoria P Conrad, Joie Lin Melendez, Sarah Kolb, Connecticut Rep. Susan Johnson, Puerto Rico Sen. Jose Luis Dalmau Santiago, Katherine Erazo, Jeneene Alicia Robinson, Rhode Island Sen. Donna M. Nesselbush, Sean Finnigan, Connecticut Rep. Bob Godfrey.

Back row (left to right): ERC Director Wendell Hannaford, Kristin Crawford, New Brunswick MLA Wes McLean, Quebec MNA Mathieu Traversy, Puerto Rico Sen. Cirilo-Tirada Rivera, 2011 ELA Class President Nova Scotia MLA Andrew Younger, Massachusetts Sen. Michael Moore, Quebec MNA Stephane Billette, Jose Rodriguez, Nova Scotia MLA Chris d’Entremont, Lynn Porter, José Rafael Díaz. Not pictured: New Hampshire Sen. Lou D’Allesandro.

 

Robert J. Thompson Eastern Leadership Academy | Class of 2010

ELA Class of 2010

ELA Class of 2010

 

Front row (left to right): Pennsylvania Sen. Elder Vogel, Tim Hennessey, New Hampshire Rep. Kimberley Casey, Vermont Sen. Robert Hartwell, 2010 Class President Carol Carson, Ontario MPP Reza Moridi, Ivan A. Rodriguez-Seda, New York Assemblyman Rory Lancman, Nova Scotia MLA David Wilson.

Back row (left to right): Nell Etheredge, Sarah Blood, Prince Edward Island MLA Sonny Gallant, Ali Sarafzade, Puerto Rico Rep. Jose E. Torres-Zamora, Arti Sahni, New Hampshire Rep. Tara Sad.

 

Robert J. Thompson Eastern Leadership Academy | Class of 2009

ELA Class of 2009

ELA Class of 2009

 

Front, left to right: Philippe Mesa-Pabon, MPP Joyce Savoline, Leah Jones, Rep. Elspeth “Elsie” Flemings, MNA François Ouimet, Senator Matthew Choate, Krista Hess, MNA François Rebello.

Middle row, left to right: Rep. Mark Higley, David Greene, Elizabeth Aiken, Rep. Sarah Edwards, Sen. Luz Arce Ferrer, MLA Bill Fraser, MLA Robert Henderson, Rep. Jose F. Aponte Hernandez.

Back row, left to right: Cort Adelman, Daniel Shannon, Rep. David Bonilla-Cortés, Rep. Kevin Ryan, Rep. Alfred “Gus” Lerandeau.

Robert J. Thompson Eastern Leadership Academy | Class of 2008

ELA Class of 2008

ELA Class of 2008

In the front, from left to right: Peter Scavotto, Lisa Schieffert, Elizabeth Rosental, Diana Whalen, Yvette Roland, Rep. Michael J. Marcotte, Shawna Johnson, Assemblyman Alec Brook-Krasny, Rep. Alison Clarkson, Debra Borrero, Michael DeLoreto, Sen. Dana L. Redd, Rep. William Stevens

Back row, left to right: Rep. Sheryl Briggs, Justin Leventry, Michael Gasbarre, Lizette Sola, Ana Mateu-Melendez, Eileen Kelly, Honorable Melinda K. Romera, MLA Paula Biggar, MHA Tracey Perry, David Burgess, MPP Sophia Aggelonitis, Assemblywoman Mila Jasey, Rep. Laurie Harding, Christy Vanderwende

Robert J. Thompson Eastern Leadership Academy | Class of 2007

ELA Class of 2007

ELA Class of 2007

Seated in front (from left to right): Maureen MacDonald, Representative Pam Richardson, Sandra Lugo Gines, Craig Hall, Catherine Bakerian, Hiram Carlo Rivera Lopez, Assemblyman Charles Lavine

Back row (from left to right): MLA Trevor Holder, MLA Alfie MacLeod, Ramon de la Cruz, Brian Austin, Jr., Gerardo Flores, T. Michael Murphy, Representative Jon Hinck, Katherene Holtzinger Conner, MLA Trevor Holder, Representative Patti Komline, Representative Douglas McCrory, Assemblyman Kevin Cahill, Deborah Puzzo, Representative Mark Larson, Assemblywoman Pamela Lampitt, Assemblyman Marc Alessi, Sara Manzano-Diaz, Representative Peter Peltz, Representative Betsy Ritter, MNA Christian Levesque, Senator Ben Downing, MNA Gerry Sklavounos, C.J. Hafner

Robert J. Thompson Eastern Leadership Academy | Class of 2006

ELA Class of 2006

ELA Class of 2006

Back Row (from left to right): MNA Tony Tomassi, Jeff Shaw, Robert Strong, Representative John Morley III, MPP Dr. Shafiq Qaadri, Marwan Kreidie, Jeff Terbrusch, Wali Abdul-Salaam, Rob Mujica, Senator Roberto Arango, Senator Jose Emilio Gonzalez

Middle Section (from left to right): Representative Robert Duchesne, Representative Donald Pilon, MPP Bas Balkissoon, Representative Javier Rivera-Aquino, Representative Toni Walker, Kerry A. Kelley, Mary Kate McLaughlin, Jennifer Cohan, Matthew Millea, Assemblyman Michael Benedetto

Front Row (from left to right): Representative Chris Barstow, James Nestor, Senator Jeanette White, Assemblywoman Ginny Fields, Representative Sandra Major, Representative Helene Keeley, Judge Christine McEvoy, Luis Hidalgo, MNA Jonathan Valois

Robert J. Thompson Eastern Leadership Academy | Class of 2005

Back Row (from left to right): James Werner, Dan Sullivan, Mark Brainard, Tom Cook

Middle Section (from left to right): MNA Eric R. Mercier, Erika Leigh Kruse, Andrew Sislo, Senator John Rafferty, MNA Jody Carr, Representative Matthew Good, Representative Emily Ann Cain, Senator Terrence “Positive” Nelson, Vicki Nichols, Senator Claire Ayer, Representative Stephanie Ulbrich, Senator Phil Bartlett, Representative Jenniffer Gonzalez Colón, Senator Robert Martin, Assemblyman Robert Gordon, Jeffrey Wallace, Representative Denise Barnard, Senator Neville James, MNA Elsie Lefebvre, Assemblywoman Sandra R. Galef, Senator Jonathan Harris

Front Row (from left to right): Representative Melissa Olson, Senator Jose Garriga-Pico, Professor Donald Kettl (Director, Fels Institute of Government), Alan Sokolow (Director, CSG/ERC), Karen Imas, (Communications Manager, CSG/ERC), Senator Wendy Wilton, Sylvia Hamer